ANILAR/HİKAYELER

HER İNSAN BİR HİKAYEDUR. HAYAT BİR HİKAYEDUR.
KÖYDEN DAĞDAN BAYİRDAN YAYLADAN HİKAYELER ANLATUN.
SENUN BENUM VE ONUN HİKAYESİ, BİZUM HİKAYEMUZDUR. UNUTMA!.

Reklamlar

ANILAR/HİKAYELER’ için 19 yanıt

Add yours

 1. (Bu hikayeyi, Meksudoğli Nazim emice biraz once telefonde anlatti. Bedavasi varimiş, iki saat lafladuk. Selam yolladi)

  KOYASUN DAĞDEN YOKARİ

  Sene 965, Çat’ten aşağa eniyorum, ben oğde katir arkade. Katira vurmişim yaği peyniri, benum binecek yerum yok. Çamlihemşen’un dibinde Lazun birina rasladum. Kolinde çakir gözli bi tane kuş oturmiş, yokari doğri gelu. Selaamunaleikum dedum, ama gozum hep kuşte. Olo bu nasi uysal bi kuştur deina duşunurken Laz anladi.
  Yayladaan mi geliursin dedi.
  Hee dedum, nasi anladun.
  E ben ne bileyim daa, katire vurmisin yuki kendun gidiursin tabanvay ilen.
  Olo hemşerim dedum habu kolunga oturen kuş nedu… ne iş yaper?
  Uuu dedi, sen hiç bozkara cormeduun mi?
  Ne kara?
  Bozkara daa, Atmaca, atmaca. Buni saliveriursin buldurcinun peşine, buldurcini tutup ceturiyur sana. Buldurcinleri sataarsin, haftade bi gadel yağ parasi kazanursin.
  Do ne dersen? dedum, habu kuşi katir ilen değişelum.
  “Ama katirungilen baraber peynirleri da alurum” dedi.
  Koyasun dağden yokari dedum, akşam evde oğul uşak muhlamayi peynirsuz mi yiyeceğuk. Hayde peyniri verdum, bi gadel yaği ne ilen gotureceğim. Evde kocakari gebertu beni.
  Dağden yokari deince Laz biraz bozuldi. Kolindeki kuşa, “coriyuur misin koduumun Hemşinlisini, kandurmek istiur beni” dedi.
  Laz hem geri bakti, hem gitti.
  Benum da gozum kuşte kalmedi değil haa.

 2. RAHMETLİ MACİT AMCA(PİRİM) SABAH SABAH ATÖLYEYE İNER,ATÖLYENİN ÖNÜNDE DAHA ATÖLYEYE GİRMEDEN LAZ BİR ARKADAŞI İLE KARŞI KARŞIYA GELİR.SELAM KELAM DERKEN BİRDE SİGARA ALIR LAZ ARKADAŞINDAN.SİGARAYI YAKARKEN ATÖLYENİN ÖNÜNE GETİRİLİP YIĞILAN VE KERESTE OLACAK BİR KİRAZ AĞACINA GÖZÜ TAKILIR.HEMEN TEPKİSİNİ GÖSTERİR “KODUĞUMUN LAZLARİ,KESTİLER KİRAZLARİ” SOHBET ETTİĞİ LAZ ARKADAŞI AYNEN ŞÖYLEDER;OLO MECİT NE DEYURSUN BAĞAMİ SOĞEYURSUN?
  IŞIKLAR İÇİNDE YATSIN……

 3. cevaylerun kedem emice, musalerun dursun’i kuçuğiken çarşiya göturmiş. evleyin olmiş acikmişle yemek yemağa gitmişler. garson sormiş ne yersiz demiş kedem emice demiş doner… dursun doneri ilk defa duymiş, benda doner demiş. donerler gelmiş dursun bi bakmiş et. değişuk bişe bekleir tabi başlamış ayırmağa. bu doner deyil ettu, bu doner deyil ettu, buda doner deyıl ettu. kedem emice gormiş olo neydersen demiş. ya kedem emice demiş, dur dee çarşı ekmeğiilen bi doyeim. eti köydeda yeom.

 4. hiç unutamıyom 12 yaşındaydım bir gün gs maçına gittik
  cimboma 6 tane (altı tane) salladık. sıra bjkde tabiki bursa ve trabzonda.

 5. Henife ğala Günelide(Ğeçençur) çoban Nazim emice de koçira NAZİM Emicenun bir oküzi var allah kolaylık versun Vonakta zaptetmek kolay değil yeterki nezevoyi olmasun ip mip dayanmaz akşam üsti Nazim emice gelür nazim Henife ğalanun yanına ‘ kocakari bu akşam vonağa gitmeyelum der Henife ğalada Allah başuna bela versun niye söyler Nazim emice o tatlı rahatliğiile Vonak hep Nezovoyi biz bu Öküzi zapt edemeyeceğüz yoksa okizi senin yanina koyacağim ‘ Allah rahmet eylesin.

 6. bir köseoğlu köksal ğordoğlu ibrahımmve ben zotoğlu yaşar hep beraber bi resimm çektırdıkkk resmı goren ibrahımmm resmın üzererine yanlız adammm dıye yazdi. bizde niye yanlız adam yazdın deyınce üçümüzzz ancak bır adam edıyoruzzz dedı.:))))))

 7. bırara koyde organ bagışlamak ıcın laflar dolaşirken amca kızı hatıce hasan amcama derkı baba ben bobreklerumı bağişliyecem sen hangı organugı bagışlıyeceksen.der
  amcamda hıiç duşunmeden sı………..mi bagışlıyecem der

 8. BABAMUN OĞLINUN KAYINBİLEDERINUN DÜĞÜNİ VAR DAVETLIYIZ SABAH İŞTEN ÇIKTUM EVE GELDUM HANUM DEDİKİ DÜĞÜNE GİDECEĞUZ TABİİ GİYİNDUK HANUM KUAFORE FALAN DERKEN DOLMUŞA BİNDUK DOĞRI DÜĞÜN SALONUNUN KAPISINA AHAA BAKTUKKİ SALONUN KAPISINA KOCAMAN BİR İNGİLİZ KİLİDİ KİMSE YOKK TELEFON AÇTUK NERDESUNUZ DEYİİ NE DESELER DÜĞÜN HAFTAYA DEMEZLERMİİ

 9. YAA BU DÜĞÜNLE HEP BAŞUMA BELA
  RAHMETLİ OĞRETMENIMIZUN (BAHATTİN GÜVERCİN) KIZINUN DÜĞÜNÜNE GİTTUK MALTEPEDE ORDADA DÜĞÜN SALONLARI İÇ İÇE NEYSE SALONA GİRDUK BİR MASAYA OTURDUK HANIMLA BİRLUKTE BAŞLADUK KURUYEMİŞ YEMAĞA BU ARADA SAĞA SOLA BAKEYIRUM HİÇ TANIDUK YOK HANUMA DEDUMKİ YAA BİR TANIDUK DA YOK HANUM DEDİKİ GELİN GELSUN BAKERUK NEYSE GELİN GELDİ HANUM DEDİKİ KALK BU BİZUM GELİN DEĞİL HEMEN KALKTUK SALONDAN ÇIKTUK NEYSEKİ BİR SONRAKİ SALON DOĞRU SALONDU

 10. ya geçen gün bi telefon geldi, bağa derki gelişim televizyoninden arairuk bi soru soraceuk bildunmi hediye gelecek. dedum olo hediye kimdu, gelup ne edecek? dedi ki, oyle değil ödul veriyoruk. oooo, hediye gelmiş kapiya, ben da hemen baluklama daldum. dedumki sor. bağa dedi ki evde televizyon varmi? dedum var. dediki kablosi varmi, dedumki var eeee, dediki o kabloyi kolunga sar. bak işa koluma kablo sareceim e sardum hediye var ya (ASLINDE SARMEDUM, SARDUM GİBİ YAPARUM))))) dedum sardum şimdi ne edeyim, bağa dediki Ruke’ye bi sor katliyebilumi. oy senun diyena kada telefoni kapadi.
  Olo Gemukçi, sen mi işlettun beni? Puşt.

 11. Ethem amca (Yapraklı) bize gelmiş Sulbiye annem ile mühabbet ediyorlar ve gelinleri çekiştiriyorlar , annem gelinlerden dert yanıyor (Şimdiki gelinler şöyle Eski gelinler böyle diye) ve şimdiki gelinler kocalarını yönetiyor ve kocalarda karılarının ağzına bakıyor der.Ethem amcada onaylıyor tabii. Bir ara annem diyorki : Etem senda karigun deduğini yapeimisen karugun sozina çok gideyimisen oyle duydum. Ethem amca; Sulbiyem ne edeyim benim anomda benim karumdan çok şikayetçi ama beni almiş avüçlarinin içine (bu arada iki el avuçlarını birleştirerek açar) bir kuş gibi fılonemem ki firloneyim der.

 12. Emeği geçenleri kutluyorum harika bir site.Yalnız eşim(kendisi yabancı damattır) sayesinde öğrendiğim için biraz mahçup oldum.Selam ve saygılarımla.

  1. bizum koyun duğunleri meşurdur hiç kavga eksuk olmezz gene bır duğun kosoğlinden bulbul abla evlenıyor duğunde bir kavga çıktı oyle boyle deyil sandalyeler havade uçiyor kimun kime vurduğida belli değil birileri bişe yapmali deyidum rahmetli etem emice pista furladi kapti mikrofoni başladi anos yapmağa olo durun olo durun olo durun kımse oreli deyıl bidiye olo dun dedi gene kımse duymedi bu sefer etem emice olo sutuguzi si…. vurun dedi…))))

 13. Uzun seneler eveldi, Kalafatun Husein dayi sağ. Yaşar ağabey ona bir güzel eşortman almiş kalın ve içi pamukli. Huseyin emice oni giyup sicak sicak yatiyor. Geçen kiş diz boyi kar var idi ve Huseyin emice bu eşortman olmasa işi çok zor idi.
  Bir de baktuk ki, Kalafatun evden dumanler çikiyor, olo nedur, ne oliyor derken alevler görundi. Ei vah deduk koşun olo Kalafat yaniyor. Millet toplanmiş zot oğlinun kapiya seyrediyor. Ev sonduruldi tabi ama yanduği kadar yandi. Sira geldi hasar tespitina.
  Huseyin dayi geri dönup seslendi. “Ka gelin, eşortmonum da yondi mi?”.
  “Hee emice” dedi gelin, “eşortmonug da yondi”.
  “Ka ne dersen” dedi Huseyin emice, “desona ki yikilduk”.

 14. SENE 1992 HALAMUN OĞLİ AZMİ VE EŞİ İSTANBULDAN VAN LI FABRİKA MÜDÜRÜ BİR ARKADAŞI VE EŞİYLEN KÖYLERİ GEZMEYE GELMİŞLERDİ. FEKİYE HALAMUN BALKONİNDA OTİRİYRUK O ARADA CEYRONLER KESİLDİ ĞORDUN KAZIM ŞİŞMOMLERUN SİRTTEKİ TRAFODA SİGORTAYI KONTROL EDEN ARKADAŞA ALIM EVİNİN ÜSTİNDEN BAĞERİYOR OLOOOOO OLOOOO DO GÖTÜNA PARA KO PARA BU ARADA VANLI VE EŞİ ŞAŞKINLIKLA BİZE BAKIYOR HALAOĞLİ AZMİ Bİ DAKKA ARKADAŞ DEDİ RİZEYE YENİ GELDİK KOYMAYA YENİ BAŞLADILAR KİM BİLİR DAHA NELER GÖRECEĞİZ DEDİ VE HEP BERABER GÜLÜŞTÜK SELAM OLSUN O YILLARA…………

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: